Wystąpienie publiczne
2 February 2018

Wystąpienia publiczne – jakie są współcześnie konieczne elementy świetnej prezentacji?

Wystąpienia publiczne dla niektórych osób są naprawdę stresującym wydarzeniem, ze względu na możliwe oceny. Tymczasem, zaprezentowanie się większej publiczności nie musi być takie kłopotliwe jeśli stosuje się kilka banalnych zasad.

publiczna przemowa
Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie, prowadzone są nawet tematyczne szkolenia, na których można nauczyć się odpowiedniej prezentacji, z tego powodu kiedy ma się z tym problem, warto zastanowić się nad udziałem. Co najważniejsze, organizując wystąpienie przed szerszą publicznością, trzeba się najlepiej przygotować, to znaczy napisać tekst i kilkakrotnie przećwiczyć jego mówienie. Już samo poczucie, że zrobiło się wszystko we własnej mocy, żeby jak najlepiej wypaść może mieć oddziaływanie uspokajające. Przemówienie należy przećwiczyć w obecności innych osób, między innymi rodziny. Przełamie się wówczas swój strach i pewną barierę wstydu, a słuchacze będą mogli powiedzieć ewentualne błędy.

Dziś wystąpieniom publicznym zazwyczaj towarzyszą prezentacje multimedialne. Jest to bowiem znakomity sposób na przedstawienie informacji, trafiający do odbiorców przyzwyczajonych do takiego serwowania ważnych treści. Stworzenie prezentacji, dzięki możliwości zastosowania pomocnych programów, nie jest trudne. Dodatkowo, jeśli bardzo często jest się zmuszonym do przygotowywania takich prezentacji, warto pomyśleć o fachowym kursie, który może się okazać faktycznie pomocny. Ważna jest też odpowiednia muzyka do prezentacji (http://royaltyfreeheaven.com/bank-muzyki). Nie może być zbyt wolna ani głośna. Powinna stanowić tło dla prezentowanych treści.

Muzyka może stać się także czynnikiem zwracającym uwagę słuchających na najważniejsze elementy wystąpienia, z tego powodu lepiej żeby jej wybór nie był przypadkowy. Ćwicząc wystąpienie publiczne należy też upewnić się czy posiadany sprzęt będzie działał w miejscu, w którym ma się ono odbyć. Bezpieczniej uniknąć technicznych trudności, które mogą stać się czynnikiem stresogennym i niepotrzebnie zdenerwować prelegenta. Oczywiście, wielkie znaczenie ma stosowny strój. Jego wybór w dużej mierze zależy od charakteru wystąpienia i rodzaju publiczności. Inaczej można się ubrać na wykład pośród studentów, a inaczej na prezentację przed osobami decyzyjnymi w firmie.