polska
29 October 2014

Polonia w miejscowości Edynburg

Edynburg jest stolicą Szkocji oraz jej centralnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym. Ulokowany jest na niezwykle malowniczym terenie na siedmiu wzgórzach.

Polka
Autor: www.sits.eu
Źródło: www.sits.eu
Składa się z Nowego oraz Starego Miasta, które zostało założone, aby poprawić panujące tutaj kiedyś warunki życia. Współcześnie Edynburg jest miejscem, jakie upodobali sobie Polacy poszukujący pracy, a ich stan liczebny nieustannie wzrasta.

Powstała tzw. Polonia, która najszybciej zaczęła przybierać na rozmiarach po przystąpieniu Polski do UE. Aktualnie polska grupa jest wyjątkowo istotną częścią społeczności edynburskiej. Istnieje w tym miejscu wiele sklepów i biur specjalizujących się w pomocy prawnej dla pozostających w tym kraju Polaków.

Nad wyraz powszechne są również grupy, które pomagają odnaleźć się przyjezdnym na obcym terenie i w zmaganiach się z powszednimi wyzwaniami. Powyższe ośrodki pomagają w zdobywaniu świadczeń socjalnych, rejestrowaniu firm, zapisywaniu dzieci do szkół czy nawet proponują konsultacje psychologiczne. Rozstanie z rodziną, która pozostała w Polsce, jest dla wielu ogromnie ciężkim przeżyciem. Zwłaszcza, jeśli nie są to jedynie brat bądź siostra, lecz żona lub małe dzieci.

Edynburg to nie tylko praca i nowe miejsce życia, ale też zwyczajna codzienność – zakupy, randki oraz spędzanie czasu na różnych rozrywkach. Polacy muszą się nauczyć funkcjonowania w nowej rzeczywistości, która

mężczyzna
Autor: Sergey Vladimirov
Źródło: http://www.flickr.com

częstokroć staje się na domem na niezwykle długi okres albo nawet – na zawsze, jeżeli tylko będą w stanie się tutaj zaaklimatyzować i znaleźć pracę odpowiadającą ich wymaganiom, a także pozwalającą na godne życie. Przyjechanie do Edynburga jest obecnie niesłychanie łatwe, ponieważ działają tanie linie lotnicze. Należy wyłącznie nabyć bilet, aby dostać się na międzynarodowe lotnisko w Edynburgu. To jedynie trzynaście kilometrów od centrum opisywanego miasta.

Czasami warto jest zdecydować się na opuszczenie rodzinnego kraju, ponieważ można zyskać szansę na lepsze życie. Dużo prościej jest wyjechać z rodziną, niż samemu zmagać się z problemami przystosowania, bowiem razem prościej jest stawić czoła nieżyczliwościom losu. Jeśli jednak nie planujemy zostawać tutaj na dłużej, dobrze choćby udać się na krótką wycieczkę.