Kobieta w słuchawkach
18 January 2018

Podkłady muzyczne – ich ważność w świecie filmowym. Czy na prawdę są aż tak ważkie?

O tym jak znaczącą rolę gra muzyka w produkcjach filmowych wie każdy. Nastrojowa, malownicza czy rychła i wyrazista, w każdej postaci powoduje uzupełnienie przy głównym montażu. Podnosi emocje, wywiera ciekawość , przejęcie, strach i nie daje się nudzić w toku seansu. Jest niezbędnym pierwiastkiem każdej pracy. Przy jej wsparciu film wydaje się być ciekawszy i bardziej zrozumiały.

Sala kinowa
Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Wspólnie z nadejściem ery filmu dźwiękowego przesłanie muzyki diametralnie się zmieniła. Nieraz bywa tak, że numer idealnie dobrany do konkretnego obrazu w filmie, a dalej słuchany w radiu do samego końca traci cały swój czar. Podkłady muzyczne do filmów określa fragmentaryczność, zastosowane są w pojedynczych scenach w zaledwie fragmentach. Muzyka filmowa nie ma gromadzić na sobie atencji, jak również grać roli pierwszoplanowej. Ma przewodzić uwagę obserwatora tam, gdzie pragnął tego reżyser. Nie raz odczytujemy na portalach internetowych albo w gazetach o tym, iż film był mierny, natomiast muzyka fenomenalna.

Kot ogląda telewizję
Autor: Mathieu Plourde
Źródło: http://www.flickr.com

Znaczny nacisk kładzie się na to, żeby film był nieskazitelny pod każdym względem, jako że odbiorcy są niezwykle wymagający. Podkłady muzyczne do filmówustanawiają dopełnienie pełni dzieła, znamionują postacie w nim przytoczone, ich doznania, nastroje. Powstał również niezależny gatunek filmów, który oparty jest tylko na muzyce – „musicale”. Tam właśnie ścieżka dźwiękowa steruje całą akcją. Dzięki niej da się się tak samo przestraszyć lub roześmiać, jak też wzruszyć, przejąć losami bohaterów obecnych na ekranie. To ona buduje w konkretnym filmie zjawiskowy klimat. Komponowana jest zamierzenie na potrzeby danego dzieła, dla jego dogłębnej ilustracji.

Na dzień dzisiejszy muzyka jest koniecznym pierwiastkiem każdego rodzaju filmu, zaczynając od tych krótkich filmików, jakie widujemy w Necie, a kończąc na pełnometrażowych wytwórczościach wielkiego ekranu. Podoła ona zmienić wyraz towarzyszącego jej obrazu, być jego podwaliną tudzież narzędziem skłaniającym odbiorcę do przemyślen.