książki
2 February 2018

Odpowiednie przygotowanie książki do wydruku może stanowić gwarancję jej powodzenia na rynku wydawniczym

Mało kto ma szansę, żeby spełniać w rzeczywistości swoje dziecięce marzenia. Jednym z takich marzeń jest bycie sławnym pisarzem. Opisane plany nierzadko pozostają jedynie w sferze zamierzeń, jeżeli mamy jednak możliwość ich zrealizowania – jak na przykład w tym wypadku napisaną książkę na komputerze – korzystnie jest podejść do tego w odpowiedni sposób.

książki
Autor: irondsd
Źródło: http://www.flickr.com
Tym, co najczęściej spędza sen z powiek początkującym autorom jest kwestia wydania ich książki. Żeby tak się zadziało przede wszystkim musi ona zostać zaaprobowana przez wydawcę. Następnym wyjątkowo istotnym etapem jest sporządzenie kosztorysu wydawniczego. Książki to bowiem nie tylko same wyrazy – tak samo ważne są wrażenia estetyczne płynące z ich czytania – za to właśnie płacimy. Ogólnie można powiedzieć, iż kosztorys wydawniczy to szereg kroków, jakich finałem jest ukazanie się książki na rynku.

Często można spotkać się z pytaniem, dlaczego dostępne na rynku książki są tak drogie. Jest to efekt między innymi tego, że dużo kosztuje ich wydanie. Nakłady ponoszone przez wydawcę muszą kolejno zostać odrobione w taki sposób, aby mógł on uniknąć strat. Na przygotowanie książki do wydrukowania, jak wzmiankowano już wcześniej, składa się kilka różnych etapów. Przede wszystkim należy pamiętać o kwestiach edytorskich (czytaj to na libron.pl). W wyniku edycji tekstu książka, jaką zakupujemy w księgarni powinna, przynajmniej w teorii, być pozbawiona błędów. Dotyczy to braków zarówno technicznych, jak i związanych ze składnią słów.

regały z książkami
Autor: Spiro Bolos
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatnio coraz powszechniej można dostrzec tendencję do ilustrowania stron w książkach, nie tylko tych, które adresowane są do najmłodszych czytelników. Można więc postawić pytanie czy sygnalizuje to specyficzną manierę powrotu do początków książek, czy jedynie ma na celu zwabienie czytelników? Na pewno wpływa jednocześnie na zwiększenie kosztów publikacji książek. Podobna tendencja ma miejsce w przypadku pozycji naukowych, od jakich zwykle wręcz oczekuje się pięknych ilustracji czy zdjęć, oraz wysokiej jakości papieru, co także wpływa na zwiększenie kosztów (więcej: http://libron.pl/katalog?dzial=psychologia).

Podsumowując można więc powiedzieć, że wydawanie książek to nieustanna walka między oczekiwaniami estetycznymi odbiorców a kwestiami dyktowanymi kosztorysem.