gitara
5 February 2018

Od czego zacząć lekcje gry na gitarze

Szukajć pierwszych piosenek gitarowych, młodzi ludzie często rozpoczynają od piosenek. Małe dzieci zwykle grają utwory do śpiewania, które znane są od lat nawet naszym dziadkowm czy też rodzicom. Piosenki te znajdują się w kanonie kawałków, jakie pojawiają się w śpiewnikach harcerskich i ogniskowych. Nie są to zwykle utwory trudne, grane są na prostych podstawowych akordach, nawet jeśli w oryginalnej wersji utworu partie gitary są bardziej rozbudowane.

gitara
Źródło: http://www.morguefile.com/
Takie podejście do nauki gry na instrumencie może naturalnie dawać możliwość pogrywania sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej wszystkie z nich uderzać będziemy tak samo, sprowadzając wszystkie do najprostszych chwytów i typowych dwóch, może trzech bić. Nigdy jednak nasz słuch nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszystkimi możliwymi ich przebiegami.

Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przgody z gitarą, powinien już zaczynając grę na instrumencie wyszukiwać sobie utwory z różnych stylistyk muzycznych. Najlepiej też aby te utwory grane były różnymi technikami. Może się okazać, że wielokrotne przegranie piosenki lub utworu, który na początku wydaje nam się dziwny i niemelodyjny, może sprawić, że nasze ucho w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Po pewnym czasie odkryjemy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat rozrósł się o nowe przestrzenie.

gitara
Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Kolokwialnie mówiąc nakręcamy się, jeśli nam coś wychodzi, a jeśli w tym wszystkim jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek uczyć się utworów repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Najważniejszy jest jednak motor, serce, które emocje pobudzi, a tutaj oczywiście na starcie najwięcej dadzą nam piosenki mocne, rockowe.

Szukając odpowiednich tytułów na pewno należy sięgnąć do takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy grupa Motorhead, albo Muse – www.terazrock.pl/aktualnosci.html?tag=muse. W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie swojego własnego brzmienia może się okazać zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.