koncert zespołu rockowego
5 February 2018

Od czego zacząć ćwiczenia gry na gitarze?

Początkujący miłośnicy grania na gitarze nierzadko zastanawiają się nad tym, od czego rozpocząć edukację i na których utworach najszybciej mogli będą nauczyć się profesjonalnej gry. Niestety sprawa nie jest taka prosta, ponieważ nauka konkretnych piosenek albo ich części jest jedynie pewnym etapem w edukacji. Ugranie sprawnie jakiegoś fragmentu utworu może naturalnie być bardzo nakręcające jednak należy pamiętać również o tym, że rzeczywiście ważną rzeczą jest także praca nad sprawnością techniczną oraz świadomym poznawaniu teorii muzyki.

na koncercie Red Hot Chilli Peppers
Autor: Julie Vazquez
Źródło: http://www.flickr.com
Jedynie w taki sposób możemy w stu procentach nauczyć się grać i czerpać z tego przyjemność, która w dodatku będzie permanentną edukacją i pogłębianiem swojej wiedzy o muzyce oraz o graniu na samej gitarze. Pamiętajmy, że aby zagrać świetnie jakiś utwór musimy mieć faktycznie o wiele wyższe zdolności techniczne. Jedynie wówczas będziemy mogli świetnie zabrzmieć, jeśli za piosenką, którą wykonujemy skrywać się będzie energia wynikająca świadomego opanowania materiału.

koncert rockowy
Autor: Lunchbox LP
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście należy od czegoś zacząć. Dobrze jest połączyć ćwiczenia techniczne z edukacją teoretyczną i wykorzystaniem tego w trakcie nauki konkretnych piosenek. Wybór piosenek wśród młodych gitarzystów elektrycznych powinien być dopasowany do poziomu, na jakim się znajdujemy, jednak bez wątpienia należy dobrać sobie takie zespoły, które mają u siebie partie proste w postaci głównych riffów i trudniejsze solówki, abyśmy mogli do czegoś dążyć. Bardzo często zaczyna się naukę od legendarnych kapel rockowych, takich jak Metallica, czy Guns and Roses, gdzie Slash czy Kirk Hammet grają znakomite rockowe sola, a poza tym mamy tutaj masę dość łatwych riffów i motywów.

Innym zespołem, o którym należy pomyśleć przy wyborze swojego pierwszego repertuaru jest Red Hot Chili Peppers czy trochę już zapomniany Rage Against The Machine. Piosenki tych zespołów są często oparte na powtarzających się riffach, które należą do wyjątkowo trudnych a poza tym gitarzyści tacy jak Slash, Kirk Hammet grają sola, których nauka trwa na początku długie miesiące. W przypadku takiego zespołu jak Red Hot Chili Peppers mamy z kolei dużą ilość prostych motywów wspartą często typowym graniem akordowym, co znakomite będzie na sam start w uczeniu się pierwszych utworów.