pokój z łamigłowkami
18 January 2018

Nietypowe metody sprawdzania myślenia logicznego czyli co mogą zaproponować pokoje typu escape room

Ludzie od bardzo dawna lubią różnego rodzaju łamigłówki, a najlepsze będą takie, w jakich mogą się mogli sprawdzać. Dlatego też bez przerwy dużym zainteresowaniem będą się cieszyć różnego rodzaju gry które sprawdzają umiejętność odpowiedniego myślenia i analizowania zdarzeń.

escaperoom
Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz niektórym i to będzie mało i szukają czegoś co jeszcze bardziej ich zaintryguje. I niektórzy rzeczywiście znajdują, przykładowo w pokojach znanych jako escape room. Zainteresowanie taka formą zabawy przyszło do naszego kraju z Zachodu, gdzie jest dość popularna. Także u nas zaczyna się cieszyć coraz większym zainteresowaniem, bo jest wielu ludzi, którzy uwielbiają się na wszelkie sposoby sprawdzać, jednocześnie doskonale się bawiąc. W największym skrócie pokoje typu escaperoom to nietypowe zespołowe gry w świecie rzeczywistym, mające na celu rozwiązanie zagadek o dość dużej trudności. W tego typu grach uczestnicy są zamykani do odpowiednio przygotowanego pokoju, wypełnionego różnymi przedmiotami. W pokoju znajdują się wskazówki, dzięki którym można będzie otworzyć drzwi i się uwolnić, lecz jeśli ktoś myśli że takie zagadki są łatwe, to jest w duży błędzie.

W typowej sesji w takich grach uczestniczy od dwóch do pięciu osób. Ich ilość uzależniona będzie od gabarytów samego pokoju, jaki najczęściej nie jest jakoś bardzo duży. Standardowo na rozwiązanie zagadek i znalezienie wyjścia uczestnicy będą mieli w okolicach godziny, i jak często bywa, raczej przez tę godzinę łatwo nie będzie.

Zagadki są trudne i zaskakujące, i spora ilość zespołów niestety zostaje uwięziona na wieki w zamknięciu. Oczywiście ta wieczność to czas, gdy ktoś z obsługi pojawi się żeby wszystko otworzyć i wypuści nieradzących sobie uczestników. W naszym kraju pokoje tego typu można znaleźć w paru miastach i cały czas zaczynają się pojawiać kolejne. We wszystkich takich klubach jest najczęściej kilka pokoi, które można albo pokonywać zupełnie niezależnie, albo przechodzić od jednego do drugiego. Pokoje różnią się rodzajem zagadek i stylem, to wszystko ma na celu zaskoczenie uczestników i spowodowanie, aby za każdym razem coś innego mogli odkryć – rezerwacja online.