erotyka
9 February 2018

Młodsze i starsze pokolenie wobec do wyrazów, które mają obecnie już co najmniej kilka znaczeń

Słowa na przestrzeni dziejów zmieniały swoje znaczenie, co pozostaje bezspornym dowodem na to, że wspomniane znaczenie ma wymiar umowny. To stwierdzenie już od dawna pozostaje powszechnie znane w środowisku językoznawców. Właściwie każdy zgodzi się z powyższą tezą, ponieważ trudno wytłumaczyć, dlaczego drewniany podłużny mebel określamy stołem, a nie na przykład wersalką.
Najprościej, mówiąc metaforycznie, ludzie umówili się, że ten przedmiot będą nazywać w ten, a nie inny sposób.

erotyka
Autor: Magdalena Roeseler
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawa nieco się komplikuje, kiedy jedno słowo ma kilka znaczeń, bo reprezentanci dwóch różnych generacji mogą mieć kłopot z komunikacją. Tak sformułowaną opinię bardzo dobrze obrazuje przegląd znaczeń słów, które nazywają gadżety erotyczne. Jeśli przeanalizowalibyśmy poszczególne nazwy, to w krótkich abcugach zorientujemy się, że niewiele tam świeżo powstałych terminów. Większość z nich znana jest nawet naszym pradziadkom, ale ludzie młodzi mówiąc np. wyraz pejcz (erotyczny pejcz z Amazing Girl) nie zawsze myślą o tym samym przedmiocie co nestorka rodu.

Afrodyzjaki bywają od dawien dawna znane ludzkości. Poza tym sama nazwa wskazuje na wiekową proweniencję, bo przecież mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego boginię miłości nazywali Afrodytą. Substancje zwane afrodyzjakami mają za cel sprawić, żeby konkretna osoba poczuła miętę do swojego partnera, czyli jednym wyrazem, aby zapałała takim uczuciem, które później ułatwi zbliżenie. Dzisiaj uważa się, że temperaturę odczuć podnoszą gruszki, a także wybrane zioła, np. chili. Oprócz tych naturalnych towarów, w sklepach z artykułami tylko dla dorosłych odszukamy sztucznie pozyskane afrodyzjaki, czyli mikstury, których nazwy brzmią całkowicie niezrozumiale dla przedstawicieli starszego pokolenia. Natomiast ci bardziej wyrafinowani kochankowie kupują dodatkowo w gadżety, do których możemy wliczyć wspomniany już w tym miejscu pejcz – sklep internetowy Amazing Girl.

sexy
Autor: Marcos Domenech
Źródło: http://www.flickr.com
Kajdanki najprawdopodobniej kojarzą się nam z zawodem policjanta. Były one i są nadal używane przez strażników prawa, kiedy trzeba przeprowadzić więźnia z jednego więzienia do drugiego albo na salę sądową. Przyborem związanym z wymierzaniem sprawiedliwości jest również pejcz, który służył niegdyś np. do biczowania grzbietu złodziejaszka lub pokutnika. Teraz obydwa te przedmioty są kojarzone także z gadżetami erotycznymi – Zestawy BDSM ze sklepu Amazing Girl. Aby mogły znaleźć swe zastosowanie w alkowach musiały jednak przejść dużą wizualną metamorfozę, która złagodziła ich prosty wygląd.