ława
5 February 2018

Ława, kompaktowy mebel do ważnych zadań

Niewielki mebel do ważnych zadań. Znajdziemy na nim malinową herbatę, lampkę wina, pyszną przekąskę czy dzisiejszą gazetę. Dlatego dobrze jest mieć go pod ręką. Stolik do salonu.

ława
Autor: César
Źródło: http://www.flickr.com
Lubili go już starożytni Egipcjanie, wstawiając je do przestronnych domostw. Arabowie używali niewielkich stolików, przy których siadali po turecku. Europejczycy zwrócili uwagę na stoliki w zasadzie nie tak dawno albowiem około dwustu lat temu. Co zamożniejsi zaczęli podróżować by postarać się o pamiątki z najdalszych zakątków świata. A ci, których na takie eskapady nie było stać, bywali w pięknych rezydencjach, podpatrywali meblowe nowinki, a potem zamawiali je u dobrego cieśli. To prawda – w domu królował drewniany stół, jednak gdzieś musiało się znaleźć miejsce na robótki ręczne (Polki wtedy haftowały z pasją i robiły koronki), książkę albo postawić tacę z ciasteczkami.

Na przestrzeni lat ta kwestia nie uległa zmianie. Nadal trudno się bez niej obyć, jeszcze trudniej dobrać ją do wnętrza (projekty). A jest z czego wybierać. Bogactwo wzorów i materiałów może zaskakiwać. Idąc z duchem czasu, projektanci wybierają szkło, które cały czas jest na topie. Taka ława do salonu nadaje wnętrzu elegancji i powoduje, iż salon staje się bardziej przestronny. Osoby preferujące styl klasyczny, powinny usatysfakcjonować stoliki kawowe z drewna, kamienia lub sklejki – ławy i stoły.

W którym miejscu powinna znaleźć się ława? Najlepiej byłoby przeprowadzić mały test. Czyli zrobić tak, jak przy wytyczaniu ścieżek w parku, gdy dopiero co zagrabiony teren oddaje się na chwilę we władanie spacerowiczom. Sami wytyczają oni odpowiednie ścieżki i problem znika. Następnie za robotę biorą się firmy od wykładania alejek kostką.

Trudno jednak wyobrazić sobie przechodniów, którzy ustawiają nam fotele. Dlatego zastanówmy się, co w salonie wykonujemy najczęściej, w którym miejscu lubimy przysiąść z książką, gdzie odkładamy kubek, kieliszek albo odkładamy tablet. Wreszcie na jakich zasadach przyjmujemy znajomych – oficjalnie przy stole w jadalni czy jednak wolimy brać udział w bardziej swobodnych spotkaniach. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam uniknąć wnętrzarskich „wpadek”, zamieniając salon w funkcjonalne i przyjemne miejsce do wypoczynku.