Prasa drukarska
2 February 2018

Jaka jest przyszłość drukowanych publikacji?

Czy to faktycznie prawda, że kończy się era druku, a zaczyna epoka cyfrowa? Patrząc na rozwój sytuacji na rynku tradycyjnej książki, biorąc pod uwagę rozwój technologii można przypuszczać, iż coś jest na rzeczy. Już teraz jest tyle nośników, jakie zastępują czytanie tradycyjnej książki, iż niektórym istotnie na porządku dziennym wydaje się, iż tradycyjna książka jest zbędna.

Prasa drukarska
Źródło: http://www.sxc.hu
Argumentacja jest jak następuje: po co mi parę tomów na wakacjach, jak w czytniku mogę mieć tysiące książek, a ponadto czytnik jest mały i nic nie waży. Słusznie, w takiej sytuacji technologia jest bardzo pomocna, ale i tak nie mówi nam to za dużo o kondycji druku w dzisiejszych czasach.

Mówi się, że ludzie po prostu nie lubią czytać, że ich to nudzi, iż nie mają do tego głowy, ani czasu, że tak naprawdę czyta tylko kilka procent społeczeństwa, a reszta zadowala się tabloidowymi nagłówkami i szokujące zdjęcia. W sumie, w czasach Internetu takie sytuacje jak najbardziej występują. W internecie jesteśmy w stanie spędzić cały dzień, ponieważ jest tam tyle krótkich informacji, wielka baza video, szokujących artykułów, ogólnie masa sensacji, jaka zajmuje całkowicie poznawcze procesy. Zresztą, co tu dużo mówić, oddziaływanie internetu zmienia nas wszystkich.

Jak udowadnia autor „Płytkiego umysłu” przez Internet nasze mózgi strasznie się zmieniają, co najbardziej dostrzegalne – nie jesteśmy tak cierpliwi jak kiedyś. Kiedyś dawaliśmy radę przeczytać parę tomów książek skupiając się na ich treści, zachowując odpowiednią koncentrację. A obecnie?

czytanie książek
Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, lecz w dobie błyskawicznej informacji stajemy się coraz bardziej znerwicowani, brakuje również nam niezbędnego skupienia dzięki, któremu jesteśmy w stanie przyswoić odpowiednią porcję informacji. Czy jest szansa na zmianę takiego stanu? Wydaje się, że nie, gdyż wszyscy korzystamy z internetu i raczej w przeciągu najbliższych kilku lat to się nie zmieni. Co więcej, będziemy więcej korzystać z różnego rodzaju wynalazków, a technologia stanie się bliższa nam niż kiedykolwiek.

Istnieje nadzieja, że druk nie zaginie, bo w żaden sposób nie zastąpi go cyfrowa jakość. Na szczęście w dużych ośrodkach miejskich, przynajmniej w naszym kraju nie ma raczej obaw, iż papierowe publikacje znikną z rynku, świadczy o tym duże zainteresowanie takimi usługami, jak na przykład introligatornia we Wrocławiu czy w innym dużym mieście – http://www.drukarniakid.pl/pl/oferta/39/Inrioligatornia.

Drukarnia KID na mapie: